Proje Yönetimi

Dilan Acun
2 min readMay 29, 2021

--

Proje, bir ürün veya sonucu meydana getirmek için başlangıcı ve bitişi belli olan geçici bir girişim diyebiliriz. Bir yazılımı geliştirmek, ortaya ürün çıkartmak, hedefleri gerçekleştirmek gibi olaylar için projelere ihtiyaç duyarız.

Proje yönetimi bir projenin gereklerini karşılamak için bilginin, yeteneklerin, araç ve tekniklerin proje etkinliklerine uygulanması demektir. Her şirket veya kişi planladığı projenin en iyi kalitede en hızlı zamanda ve en düşük maliyetle gerçekleşmesini ister. Yeni bir bahçe düzenlediğimizi varsayalım bahçenin hem kalitesi yüksek güzel görünümlü ve maliyeti düşük olmasını isterken hem de en kısa zamanda da tamamlanmasını istemez miyiz?

Gelin biraz süreçten konuşalım; Proje yönetimine proje fikrinin oluşturulmasıyla başlar, projenin hedeflere ulaşmada alternatif yolların oluşturulmasını planlamayla devam eder. Planın hayata geçirilmesi için uygulamaya geçmeye başlanır insan ve diğer kaynaklar koordine olur. Bu sırada planları kontrol etme süreci takip etmek çok önemlidir, hedefe uygun çalışmaların sürdürülmesi sağlanır. Son olarak proje tamamlanır, bitirilme süresine gelinir.

Konuştuklarımızı kısaca derlemek gerekirse,
Başlangıç > Planlama > Uygulama > Kontrol ve İzleme > Bitiş, olarak sıralayabilirim.

Proje Yönetiminde Büyük Günahlar:
• Başının belada olması
• Başının belada olması ama farkında olmamak
• Başının belada olması, farkında olmak ve görmezden gelmek

Proje yönetimi bir çok alandan yararlanır. Ayrıntıya inmeden söylemem gerekirse bunlardan bazıları Entegrasyon Yönetimi, Kapsam yönetimi, Maliyet Yönetimi, Kalite Yönetimi, Zaman yönetimi, Tedarik Yönetimi, İnsan Kaynağı Yönetimi, Risk Yönetimi, Paydaş yönetimi…

Ben de yolun çok başında bir genç olarak bu alana ilgi duyanlarla birlikte öğreneceğimiz, deneyimlememiz gereken çok şey olduğunu ve proje yönetiminin saha çalışmalarıyla gelişecek bir alan olduğunu düşünüyorum.

Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz demenin hiçbir faydası yok. Ne gerekiyorsa onu yapmayı başarmalıyız. Winston Churchill

Bana buradan ulaşabilirsiniz…

--

--

Dilan Acun

Jr. Product Manager / Industrial Engineering Student