Kayseri’de Okumak

Dilan Acun
2 min readAug 1, 2020

--

Bu şehir benim için ara sıra haberlerde duyduğum bir şehirdi, taki yerleştirme sonuçları açıklanana kadar…

İlk aylar her şey çok süslüydü. Etkinlikler konserler vs daha sonra bu azaldı haliyle ee soğuk bir şehir dışarda da duramıyorsunuz. Bir de ikinci öğretim öğrencisiyseniz muhtemelen dersten sonra titreyerek tramvay durağına gidiyorsunuzdur. Çok soğuk fakat Erzurum kadar da değil.

Kış turizminin önde olmasıyla birlikte zaman zaman gezilecek yerler keşfedebilirsiniz, şehir dışına çıkabilirsiniz ama ben genelde arkadaşlarımla toplanarak vakit geçiriyordum(pandemiden önce).

Düzenli , büyük, ulaşımı kolay insanı yormayan bir şehir. Eğer benim gibi Erciyes üniversitendeyseniz üniversitenin içinden tramvay geçiyor ve ücreti de genele göre uygun(1.65). Üniversiteden merkeze tramvayla 15 dakikadan kısa bir sürede varabilirsiniz. Büyük ihtimalle kalacak yeriniz Talas olur. Talas öğrencinin merkezi olan kafelerle dolu bir yer, okula uzaklığı tramvayla ortalama 5 – 7 dk sürüyor yürüyerek 15 20 dk da varabilirsiniz.

Şehrin merkezine Talas’tan yine tramvayla 35 dakikaya gidebilirsiniz. Talas’ta ev tutmak isterseniz ortalama 750 – 1100 arası fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Neden hep tramvay, neden otobüsten bahsetmedin derseniz de otobüs hattı çok fazla, şehir büyük ve ilk kez bulunduğum için zorlanıyordum. Mobil uygulamasını indirirseniz sıkıntı çekmezseniz ancak tramvay işinizi kolaylaştıracaktır.

Siz de benim gibi şehir hakkında araştırma yaparken kötü yorumlara maruz kalmış olabilirsiniz, unutmayın ki şehri güzelleştiren arkadaşlarınız olacaktır.

Bana buradan ulaşabilirsiniz, ayrıca yolunuz Kayseri’ye düşerse yağlama yemenizi de öneririm :)

--

--

Dilan Acun

Jr. Product Manager / Industrial Engineering Student